Ekstralys 20 års jubileum – en lysende historie
For 20 år siden tok Karl Richard Dybvik et avgjørende valg som skulle sette ham på en reise mot suksess. Han startet Ekstralys fra en garasje i Spangereid, uten noen stor kapital eller sikkerhet, men med en sterk kremmerånd og en visjon om å gjøre spesialbelysning for kjøretøy til en lukrativ forretning.
En suksesshistorie over 20 år – Ekstralys skinner sterkere enn noensinne
For 20 år siden tok Karl Richard Dybvik et avgjørende valg som skulle sette ham på en reise mot suksess. Han startet Ekstralys fra en garasje i Spangereid, uten noen stor kapital eller sikkerhet, men med en sterk kremmerånd og en visjon om å gjøre spesialbelysning for kjøretøy til en lukrativ forretning. I dag har Ekstralys vokst til et selskap med internasjonal tilstedeværelse, 20 ansatte og en omsetning på 90 millioner kroner i 2023. Men historien om Ekstralys er mer enn bare tall – det er historien om en gründer som startet fra bunnen av og bygde opp et selskap gjennom utholdenhet, hardt arbeid og en urokkelig tro på egne ambisjoner.
Fra ung kremmer til garasjegründer
Karl Richard Dybvik har alltid hatt en kremmerånd. Allerede i barndommen viste han sitt forretningstalent ved å drive små forretninger. Vi hører om morsomme historier der en av bedriftene var å leie ut kopierte VHS-kassetter til venner og klassekamerater for 5 kroner. Dette var en av flere kremmergnister, som skulle føre til etableringen av Ekstralys flere år senere.
I 2004, da netthandel fortsatt var et relativt ukjent fenomen for mange i Norge, begynte Dybvik å importere og selge xenonlys fra Kina. Det var en dristig beslutning, men en som viste hans fremsynthet. I en tid der konkurrentene fortsatt benyttet faks og postordre, satset Dybvik på nettbutikk og rask distribusjon, noe som skulle gi Ekstralys et konkurransefortrinn de første årene.
Tidlig suksess og voksesmerter
Den tidlige fasen av Ekstralys’ vekst var preget av å bygge kapital, for selskapet er bygget fra grunnen og opp. Men økte også raskt i popularitet. I mars 2005 tok Dybvik det store steget og sa opp sin faste jobb for å fokusere fullt på Ekstralys. Beslutningen vakte stor bekymring i familien, spesielt hos faren, som mente det var altfor risikabelt å satse på noe så usikkert som netthandel. Likevel viste Dybvik sin vilje til å lykkes, og ved å reinvestere alle overskudd tilbake i selskapet, klarte han å bygge opp en stabil forretning
De første årene opererte Ekstralys fra morens garasje, noe som gjorde det mulig for Dybvik å investere overskuddet i virksomheten. I 2007 var imidlertid suksessen så stor at garasjen ikke lenger var stor nok, og Ekstralys flyttet til et nybygd lokale i Gahre næringspark på Spangereid. Flyttingen markerte en ny fase i selskapets vekst, der profesjonalisering og utvidelse av produktutvalget stod sentralt
Innovasjon og markedstilpasning
Gjennom hele Ekstralys’ historie har Dybviks evne til å se trender og utnytte nye teknologier vært en avgjørende faktor for suksess. Selskapets spesialitet har alltid vært belysning, og i starten handlet mye om xenonlys. Men etter hvert som LED-teknologien utviklet seg, var Ekstralys blant de første som tok denne teknologien i bruk og tilpasset sitt produktsortiment deretter. Dette ga selskapet en unik posisjon i markedet, og i 2011 inngikk Ekstralys en avtale om å distribuere produkter fra den anerkjente amerikanske merkevaren Rigid Industries i Norge.

Rigid Industries’ sterke merkevare ble en viktig brikke i Ekstralys’ suksess, og det markerte starten på en periode med betydelig vekst. I 2012 ansatte Dybvik sin første medarbeider, og deretter fulgte flere ansettelser i rask rekkefølge. Med en årlig vekst på rundt 50 prosent, måtte Ekstralys snart utvide igjen.
Ambisiøse byggplaner og ytterligere vekst
Til tross for den enorme veksten, stod selskapet i 2015 overfor en betydelig utfordring – det gamle bygget begynte å bli for lite for den økende mengden av ansatte og varer. For å takle situasjonen, ble tre brakkecontainere installert for å utnytte all tilgjengelig plass. Men dette var kun en midlertidig løsning, og Dybvik visste at selskapet trengte nye, større lokaler for å kunne fortsette veksten. Selv om Ekstralys på dette tidspunktet omsatte for 18 millioner kroner, valgte Dybvik å satse stort og investerte i et nytt bygg til 20 millioner kroner. Det var et dristig trekk, men et som viste hans langsiktige visjon for selskapet. I 2017 sto det nye bygget ferdig, og samme år ansatte Ekstralys ytterligere fire personer, noe som brakte det totale antallet ansatte opp til 13.

Fra lokal aktør til internasjonal suksess
Mens Ekstralys opprinnelig fokuserte på det norske markedet, har selskapet gradvis utvidet sin internasjonale tilstedeværelse. I dag selges produktene til Ekstralys i flere europeiske land, inkludert Sverige, Danmark og Tyskland.
Med merkevarer som Rigid Industries og Lazer i porteføljen, har Ekstralys befestet sin posisjon som en ledende leverandør av belysningsutstyr til både privatkunder og profesjonelle aktører. Ekstralys bygget merkevarene Lazer og Rigid på det norske markedet takket være innovativ markedsføring og branding. I dag er begge merkevarene solide anerkjente aktører i Norge, takket være Ekstralys. Innovasjon og kontinuerlig forbedring har alltid vært sentrale elementer i selskapets strategi, og dette har gitt Ekstralys en klar fordel i konkurransen om markedsandeler.

En lys fremtid
Med 20 år bak seg har Ekstralys oppnådd mye, men Dybvik har ingen planer om å hvile på laurbærene. Med en sterk posisjon i markedet og en klar vekststrategi ser han frem til mange flere år med suksess. Hans evne til å tenke langsiktig, tilpasse seg markedstrender og samtidig bevare en lokal tilknytning har vært avgjørende for selskapets suksess så langt, og vil være det også i fremtiden.
– Det er en utenkelig tanke å ha et år uten vekst i Ekstralys. Vi er ikke skrudd sammen for å stå stille, sier Dybvik, som fortsatt har store planer for selskapets fremtid.
Selv har Dybvik ingen planer om å trappe ned. For gründeren er det fortsatt mye som driver ham, og han sjonglerer hverdagen mellom familieliv og lederrollen i Ekstralys. Med tre små barn hjemme og både han og kona Cathrine i ledende roller i selskapet, er det alltid nok å gjøre.
– Jeg har tre små jenter, og livet er travelt med både familieliv og jobben i Ekstralys. Men jeg ville ikke hatt det på noen annen måte, sier han med et smil.
